Every Single Winner At The 2021 Grammys
One of music's biggest nights is here for 2021, as we stare down the barrel of a year that we hope ends in something like normality. Of course, the 2021 Grammy Awards are anything but normal, arriving in an altered format in neither New York City's Madison Square Garden or Los Angeles' Staples Centre, but an unknown warehouse venue in LA. A staggering performance lineup – featuring BTS, Taylor Swift, Billie Eilish, Cardi B, Megan Thee Stallion, Harry Styles, and more – in a blend of pre-records and live hopes to make up the weirdness.
The Daily Show's Trevor Noah will be your host, attempting to remedy the pre-show controversies and delays: The Weeknd's snub and subsequent declaration that he would never submit his music to the awards ever again, the change of name of the World Music category to Best Global Music to place a transparent sheet over a history of systemic discrimination and racism in the music industry, to name a couple. Indeed, the 2020 Grammy Awards had the lowest ratings in the history of the ceremony and you'd hope the only way forward is up.
The pre-show, premiere ceremony has already had its share of delights – Nas won his first ever Grammy for Best Rap Album, Fiona Apple notched her first Grammys since 1998 despite not attending or watching and Burna Boy won the inaugural Best Global Music Album. And Kanye West, despite his musical stasis of late, has won a Grammy for Best Contemporary Christian Album for Jesus Is King.
Below is a running list of all the Grammys nominees, which we will update live throughout the main broadcast. If you're keen on watching the Grammys in Australia, you can do so live on 10Play, from 11am AEDT.
The 2021 Grammy Award Winners and Nominees:
Record of the Year
Beyoncé - "Black Parade"
Black Pumas - "Colors"
DaBaby Featuring Roddy Ricch - "Rockstar"
Doja Cat - "Say So"
WINNER: Billie Eilish - "Everything I Wanted"
Dua Lipa - "Don't Start Now"
Post Malone - "Circles"
Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé - "Savage"
Album of the Year
Jhené Aiko - Chilombo
Black Pumas - Black Pumas (Deluxe Edition)
Coldplay - Everyday Life
Jacob Collier - Djesse Vol. 3
HAIM - Women in Music Pt. III
Dua Lipa - Future Nostalgia
Post Malone - Hollywood's Bleeding
WINNER: Taylor Swift - Folklore
Song of the Year
Beyoncé - "Black Parade"
Roddy Ricch - "The Box"
Taylor Swift - "Cardigan"
Post Malone - "Circles"
Dua Lipa - "Don't Start Now"
Billie Eilish - "Everything I Wanted"
WINNER: H.E.R. - "I Can't Breathe"
JP Saxe Featuring Julia Michaels - "If The World Was Ending"
Best New Artist
Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
WINNER: Megan Thee Stallion
Best Pop Duo/Group Performance
WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande - "Rain On Me"
J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy - "Un Dia (One Day)"
Justin Bieber Featuring Quavo - "Intentions"
BTS - "Dynamite"
Taylor Swift Featuring Bon Iver - "Exile"
Best Traditional Pop Vocal Album
WINNER: James Taylor – American Standard
(Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella
Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter
Rufus Wainwright – Unfollow the Rules
Renée Zellweger – Judy
Best Pop Vocal Album
Justin Bieber - Changes
Lady Gaga - Chromatica
WINNER: Dua Lipa - Future Nostalgia
Harry Styles - Fine Line
Taylor Swift - Folklore
Best Rock Performance
WINNER: Fiona Apple - "Shameika"
Big Thief - "Not"
Phoebe Bridgers - "Kyoto"
HAIM - "The Steps"
Brittany Howard - "Stay High"
Grace Potter - "Daylight"
Best Rock Album
WINNER: The Strokes - The New Abnormal
Fontaines D.C. - A Hero's Death
Michael Kiwanuka - Kiwanuka
Grace Potter - Daylight
Sturgill Simpson - Sound & Fury
Best Rock Song
WINNER: Brittany Howard – "Stay High"
Phoebe Bridgers – "Kyoto"
Tame Impala – "Lost in Yesterday"
Big Thief – "Not"
Fiona Apple – "Shameika"
Best Alternative Music Album
WINNER: Fiona Apple - Fetch the Bolt Cutters
Beck - Hyperspace
Phoebe Bridgers - Punisher
Brittany Howard - Jamie
Tame Impala - The Slow Rush
Best Metal Performance
WINNER: Body Count - "Bum-Rush"
Code Orange - "Underneath"
In the Moment - "The In-Between"
Poppy - "Bloodmoney"
Power Trip - "Executioner's Tax (Swing of the Axe)" - Live
Best Dance/Electronic Album
WINNER: Kaytranada - Bubba
Arca - Kick I
Baauer - Planet's Mad
Disclosure - Energy
Madeon - Good Faith
Best Dance Recording
WINNER: Kaytranada - "10%"
Diplo and Sidepiece - "On My Mind"
Disclosure feat. Amine and Slowthai - "My High"
Flume feat. Toro y Moi - "The Difference"
Jayda G - "Both of Us"
Best Progressive R&B Album
WINNER: Thundercat - It Is What It Is
Jhené Aiko - Chilombo
Chloe X Halle - Ungodly Hour
Free Nationals - Free Nationals
Robert Glasper - F*** Yo Feelings
Best R&B Album
WINNER: John Legend – Bigger Love
Ant Clemons – 'Happy 2 Be Here'
Giveon – 'Take Time'
Luke James – 'To Feel Love/D'
Gregory Porter – 'All Rise'
Best R&B Song
WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – "Better Than I Imagine"
Beyoncé – "Black Parade"
Tiana Major9 & EARTHGANG – "Collide"
Chloe x Halle – "Do It"
Skip Marley & H.E.R. – "Slow Down"
Best Traditional R&B Performance
WINNER: Ledisi – "Anything for You"
The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – "Sit on Down"
Chloe x Halle – "Wonder What She Thinks of Me"
Mykal Kilgore – "Let Me Go"
Yebba – "Distance"
Best Rap Album
WINNER: Nas - King's Disease
D Smoke - Black Habits
Freddie Gibbs and the Alchemist - Alfredo
Jay Electronica - A Written Testimony
Royce Da 5'9″ - The Allegory
Best Rap Performance
WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé - "Savage"
Big Sean Featuring Nipsey Hussle - "Deep Reverence"
DaBaby - "Bop"
Jack Harlow - "What's Poppin"
Lil Baby - "The Bigger Picture"
Pop Smoke - "Dior"
Best Melodic Rap Performance
DaBaby feat. Roddy Ricch - "Rockstar"
Drake - "Laugh Now, Cry Later"
WINNER: Anderson .Paak - "Lockdown"
Roddy Ricch - "The Box"
Travis Scott - "Highest in the Room"
Best Rap Song
Lil Baby - "The Bigger Picture"
Roddy Ricch - "The Box"
Drake feat. Lil Durk - "Laugh Now, Cry Later"
DaBaby feat. Roddy Ricch - "Rockstar"
WINNER: Megan Thee Stallion feat. Beyoncé - "Savage"
Producer of the Year, Non-Classical
WINNER: Andrew Watt
Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Producer of the Year, Classical
WINNER: Blanton Asplaugh
David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Best Engineered Album, Non-Classical
WINNER: Beck - Hyperspace
Devon Gifillian - Black Hole Rainbow
Katie Pruitt - Expectations
Brittany Howard - Jaime
Sierra Hull - 25 Trips
Best Remixed Recording
WINNER: Saint Jhn - "Roses" (Imanbek Remix)
Phil Good - "Do You Ever" (Rac Mix)
Deadmau5 - "Imaginary Friends" (Morgan Page Remix)
Jasper Street Co. - "Praying for You" (Louie Vega Main Mix)
Bazzi - "Young & Alive" (Bazzi vs. Haywire Remix)
Best Recording Package
WINNER: Desert Sessions - Vols. 11 & 12
Coldplay - Everyday Life
Lil Wayne - Funeral
Grouplove - Healer
Caspian - On Circles
Best Boxed or Special Limited Edition Package
WINNER: Wilco - Ode to Joy
Paul McCartney - Flaming Pie (Collector's Edition)
Grateful Dead - Giants Stadium 1987, 1989, 1991
Depeche Mode - Mode
Various Artists - The Story of Ghostly International
Best Album Notes
WINNER: The Replacements - Dead Man's Pop
Various Artists - At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926
Various Artists - The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974
Various Artists - The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business
Nat Shusloff - Out of a Clear Blue Sky
Best Historical Album
WINNER: Mister Rogers – It's Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers
Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896
Nat King Cole – Hittin' the Ramp: The Early years (1936-1943)
Prince - 1999 Super Deluxe Edition
Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir
Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions
Best New Age Album
WINNER: Jim "Kimo" West - More Guitar Stories
Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith - Songs from the Bardo
Priya Darshini - Periphery
Superposition - Form//Less
Cory Wong & Jon Batiste - Meditations
Best Improvised Jazz Solo
WINNER: Chick Corea - "All Blues"
Christian Scott Atunde - "Guinivere"
Pachamama - "Regina Carter"
Gerald Clayton - "Celia"
Joshua Redman - "Moe Honk"
Best Jazz Vocal Album
Kurt Elling featuring Danilo Pérez - Secrets Are the Best Stories
Thana Alexa - Ona
Carmen Lundy - Modern Ancestors
Somi with Frankfurt Radio Big Band - Holy Room: Live at the Alte Oper
Kenny Washington - What's the Hurry
Best Jazz Instrumental Album
WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade - Trilogy 2
Ambrose Akinmusire - On the Tender Spot of Every Calloused Moment
Terri Lyne Carrington and Social Science - Waiting Game
Gerald Clayton - Happening: Live at the Village Vanguard
Redman Mehldau McBride Blade - Roundagain
Best Large Jazz Ensemble Album
WINNER: Maria Schneider Orchestra - Data Lords
Gregg August - Dialogues on Race
John Beasley - Monk'estra Plays John Beasley
Orrin Evans and the Captain Black Big Band - The Intangible Between
John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band - Songs You Like a Lot
Best Latin Jazz Album
WINNER: Arturo O'Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra - Four Questions
Afro-Peruvian Jazz Orchestra - 'Tradiciones'
Chico Pinhero - 'City of Dreams'
Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola - Viento y Tiempo - 'Live at Blue Note Tokyo'
Poncho Sanchez - 'Trane's Delight'
Best Gospel Performance/Song
WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – "Movin' On"
Melvin Crispell III – "Wonderful Is Your Name"
Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – "Release (Live)"
Rodney "Darkchild" Jerkins Presents: The Good News – "Come Together"
Travis Greene – "Won't Let Go"
Best Contemporary Christian Music Performance/Song
WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – "There Was Jesus"
Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – "The Blessing (Live)"
Lecrae Featuring Kirk Franklin – "Sunday Morning"
We The Kingdom – "Holy Water"
Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – "Famous For (I Believe)"
Best Gospel Album
WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ
Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY
Myron Butler – My Tribute
Ricky Dillard – Choirmaster
Kierra Sheard – Kierra
Best Roots Gospel Album
WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)
Mark Bishop - Beautiful Day
The Crabb Family – 20/20
The Erwins – What Christmas Really Means
Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful
Best Contemporary Christian Music Album
WINNER: Kanye West - Jesus Is King
Cody Carnes – 'Run to the Father'
Hillsong Young & Free – 'All of My Best Friends'
We The Kingdom – 'Holy Water'
Tauren Wells – 'Citizen of Heaven'
Best Latin Pop or Urban Album
WINNER: Bad Bunny - YHLQMDLG
Camilo - Por Primera Vez
Kany Garcia - Mesa Para Dos
Deb Nova - 3:33
Best Latin Rock or Alternative Album
WINNER: Fito Paez - La Conquesta del Espacio
Bajofondo - Aura
Cami - Monstruo
Culturo Profética - Sobrevolando
Lido Pimienta - 'Miss Colombia'
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)
WINNER: Natalia Lafourcade - Un Canto por México, Vol. 1
Alejandro Fernández - Hecho en México
Lupita Infante - La Serenata
Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez - Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez
Christian Nodal - Ayayay!
Best Tropical Latin Album
WINNER: Grupo Niche - 40
José Alberto "El Ruiseñor" - Mi Tumbao
Edwin Bonilla - Infinito
Jorge Celedon & Sergio Luis - Sigo Cantado al Amor (Deluxe)
Victor Manuelle - Memorias de Navidad
Best Instrumental Composition
WINNER: Maria Schneider - "Sputnik"
Arturo O'Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra - "Baby Jack"
Christian Snads - "Be Water II"
Alexandre Desplat - "Plumfield"
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella
WINNER: John Beasley - "Donna Lee"
Hildur Gusnadóttir - "Bathroom Dance"
Remyle Boef- "Honeymooners"
Alvin Chea & Jarrett Johnson - "Lift Every Voice and Sing"
Jeremy Levy - "Uranus: The Magician"
Best Arrangement, Instruments and Vocals
WINNER: Jacob Collier - "He Won't Hold You"
John Beasley & Maria Mendes - "Asas Fechadas"
Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor - "Desert Song"
Alan Broadbent & Pat Metheny - "From This Place"
Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens - "Slow Burn"
Best American Roots Performance
WINNER: John Prine - "I Remember Everything"
Black Pumas - "Colors"
Bonny Light Horseman - "Deep in Love"
Brittany Howard - "Short and Sweet"
Norah Jones & Mavis Staples - "I'll Be Gone"
Best Americana Album
WINNER: Sarah Jarosz - World on the Ground
Courtney Marie Andrews - Old Flowers
Hiss golden Messenger - Terms of Surrender
Marcus King - El Dorado
Lucinda Williams - Good Souls Better Angels
Best Bluegrass Album
WINNER: Billy Strings - Home
Danny Barnes - Man on Fire
Thomm Jutz - To Live in Two Worlds Vol. 1
Steep Canyon Rangers - North Carolina Songbook
Various Artists - The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1
Best Traditional Blues Album
WINNER: Bobby Rush - Rawer Than Raw
Frank Bey - 'All My Dues Are Paid'
Don Bryant - 'You Make Me Feel'
Robert Cray Band - 'That's What I Heard'
Jimmy "Duck" Holmes - 'Cypress Grove'
Best Folk Album
WINNER: Gillian Welch & David Rawlings - All the Good Times
Bonny Light Horseman - 'Bonny Light Horseman'
Leonard Cohen - 'Thanks for the Dance'
Laura Marling - 'Song for Our Daughter'
The Secret Sisters - 'Saturn Return'
Best Regional Roots Music Album
WINNER: New Orleans Nightcrawlers - Atmosphere
Black Lodge Singers - My Relatives Nikso Kowaiks
Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours - Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours
Nā Wai Ehā - Lovely Sunrise
Sweet Cecilia - A Tribute to Al Berard
Best Reggae Album
WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough
Buju Banton – Upside Down 202o
Skip Marley – Higher Place
Maxi Priest – It All Comes Back to Love
The Wailers - One World
Best Country Solo Performance
WINNER: Vince Gill – "When My Amy Prays"
Eric Church – "Stick That in Your Country Song"
Brandy Clark – "Who You Thought I Was"
Mickey Guyton – "Black Like Me"
Miranda Lambert – "Bluebird"
Best Country Duo/Group Performance
WINNER: Dan + Shay & Justin Bieber – "10,000 Hours"
Brothers Osborne – "All Night"
Lady A – "Ocean"
Little Big Town – "Sugar Coat"
Old Dominion – "Some People Do"
Best Country Song
WINNER: The Highwomen – "Crowded Table"
Miranda Lambert – "Bluebird"
Maren Morris – "The Bones"
Ingrid Andress – More Hearts than Mine"
Old Dominion – "Some People Do"
Best Country Album
Ingrid Andress - 'Lady Like'
Brandy Clark - 'Your Life Is a Record'
WINNER: Miranda Lambert - 'Wildcard'
Little Big Town - 'Nightfall'
Ashley McBryde - 'Never Will'
Best New Age Album
Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo
Priya Darshini – Periphery
Superposition – Form//Less
Jim "Kimo" West – More Guitar Stories
Cory Wong & Jon Batiste – Meditations
Best Jazz Vocal Album
Thana Alexa - 'Ona'
Kurt Elling Featuring Danilo Pérez - 'Secrets Are the Best Stories'
Carmen Lundy - 'Modern Ancestors'
Somi With Frankfurt Radio Big Band - 'Holy Room:Live At Alte Oper'
Kenny Washington - 'What's the Hurry'
Best Contemporary Blues Album
Fantastic Negrito - 'Have You Lost Your Mind Yet?'
Ruthie Foster Big Band - 'Live At the Paramount'
- Love - 'The Juice'
Bettye LaVette - 'Blackbirds'
North Mississippi Allstars - 'Up And Rolling'
Best Global Music Album
Antibalas - 'FU Chronicles'
Burna Boy - 'Twice As Tall
Bebel Gilberto - 'Agora'
Anoushka Shankar - 'Love Letters'
Tinariwen - 'Amadjar'
Best Children's Music Album
Joanie Leeds - All the Ladies
Alastair Moock and Friends – Be a Pain: An Album for Young (and Old) Leaders
Dog on Fleas - I'm an Optimist
The Okee Dokee Brothers – Songs for Singin'
Justin Roberts – Wild Life
Best Comedy Album
Tiffany Haddish - 'Black Mitzvah'
Patton Oswalt - 'I Love Everything'
Jim Gaffigan - 'The Pale Tourist'
Bill Burr - 'Paper Tiger'
Jerry Seinfeld - '23 Hours to Kill'
Best Musical Theater Album
'Amélie'
'American Utopia on Broadway'
'Jagged Little Pill'
'Little Shop of Horrors'
'The Prince of Egypt'
'Soft Power'
Best Compilation Soundtrack for Visual Media
'A Beautiful Day in the Neighborhood'
'Bill & Ted Face the Music'
'Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga'
'Frozen 2'
'Jojo Rabbit'
Best Score Soundtrack for Visual Media
Max Richter – 'Ad Astra'
Kamasi Washington – 'Becoming'
Hildur Guðnadóttir – 'Joker'
Thomas Newman – '1917'
John Williams – 'Star Wars: The Rise of Skywalker'
Best Song Written for Visual Media
Taylor Swift – "Beautiful Ghosts"
Brandi Carlile – "Carried Me With You"
Idina Menzel & Aurora – "Into the Unknown"
Billie Eilish – "No Time to Die"
Cynthia Ervio – "Stand Up"
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)
Flea - 'Acid For The Children: A Memoir'
Ken Jennings - 'Alex Trebek – The Answer Is…'
Rachel Maddow - 'Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth'
Ronan Farrow - 'Catch And Kill'
Meryl Streep (& Full Cast) - 'Charlotte's Web (E.B. White)'
Best Engineered Album, Classical
JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo
Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – 'Danielpour: The Passion of Yeshua'
David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – 'Gershwin: Porgy and Bess'
Devonté Hynes & Third Coast Percussion – 'Hynes: Field'
Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – 'Ives: Complete Symphonies'
Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – 'Shostakovich: Symphony No. 13, "Babi Yar"'
Producer of the Year, Classical
Blanton Asplaugh
David Frost
Jesse Lewis
Dmitriy Lipay
Elaine Martone
Best Orchestral Performance
Oregon Symphony – "Aspects of America – Pulitzer Edition"
Iceland Symphony Orchestra – "Concurrence"
San Francisco Symphony – "Copland: Symphony No. 3″
Los Angeles Philharmonic – "Ives: Complete Symphonies"
Finnish Radio Symphony Orchestra – "Lutosławski: Symphonys Nos. 2 & 3″
Best Opera Recording
Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – "Dello Joio: The Trial at Rouen"
Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – "Floyd, C.: Prince of Players"
The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – "Gershwin: Porgy and Bess"
Il Pomo D'Oro – "Handel: Agrippina"
Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – "Zemlinsky: Der Zwerg"
Best Choral Performance
The Crossing – "Carthage"
James K. Bass, J'Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – "Danielpour: The Passion of Yeshua"
Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – "Kastalsky: Requiem"
Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – "Moravec: Sanctuary Road"
Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – "Once Upon a Time"
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance
Pacifica Quartet – "Contemporary Voices"
Brooklyn Rider – "Healing Modes"
Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra – "Hearne, T: Place"
Devonté Hynes & Third Coast Percussion – "Hynes: Fields"
Dover Quartet – "The Schumann Quartets"
Best Classical Instrumental Solo Performance
Kirill Gerstein – "Adès: Concerto for Piano and Orchestra"
Igor Levit – "Beethoven: Complete Piano Sonatas"
Augustin Hadelich – "Bohemian Tales"
Daniil Trifonov – "Destination Rachmaninov – Arrival"
Richard O'Neill – "Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra"
Best Classical Solo Vocal Album
Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon,
Lori Laitman, John Musto
Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger
Cecilia Bartoli – Farinelli
Brian Giebler – A Lad's Love
Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison
Best Classical Compendium
Mark Stone & Christianne Stotijn – "Adès Conducts Adès"
Clément Mao-Takacs – "Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin"
José Serebrier – "Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto"
Isabel Leonard – "Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke"
Matt Haimovitz – "Woolf, L.P.: Fire and Flood"
Best Contemporary Classical Composition
Thomas Adès – "Adès: Concerto for Piano and Orchestra"
Richard Danielpour – "Danielpour: The Passion of Yeshua"
Carlisle Floyd – "Floyd, C.: Prince of Players"
Ted Hearne – "Hearne, T.: Place"
Christopher Rouse – "Rouse: Symphony No. 5″
Best Music Video
Beyoncé – "Brown Skin Girl"
Future Featuring Drake – "Life Is Good"
Anderson .Paak – "Lockdown"
Harry Styles – "Adore You"
Woodkid – "Goliath"
Best Music Film
Beastie Boys - 'Beastie Boys Story'
Beyoncé - 'Black Is King'
Freestyle Love Supreme - 'We Are Freestyle Love Supreme'
Linda Ronstadt - 'Linda Ronstadt: The Sound of My Voice'
ZZ Top - 'That Little Ol' Band From Texas'
Channel 10 are screening the GRAMMY Awards live on Monday 15 March from 11AM AEDT. You can watch in HD on TV or stream the show live, or later via catch-up, on 10 play.
Editor's Note: MTV and Channel 10 are both subsidiaries of ViacomCBS.